خرید اینترنتی فایل*مبانی نظری تاریخچه بهزیستی در ایران*

مبانی نظری تاریخچه بهزیستی در ایران , دانلود پیشینه تحقیق تاریخچه بهزیستی ایران, مبانی نظریمبانی نظری تاریخچه بهزیستی در ایران|40279012|vl|
با ما باشید با یکی دیگر از فایل های قابل دانلود با عنوان : مبانی نظری تاریخچه بهزیستی در ایران

توضیحات :

در 13 صفحه در قالب Word قابل ویرایش.

بخشی از متن :

ادبیات پژوهش

ارائه خدمات اجتماعی، اقتصادی در راستای محرومیت ذاتی همه جانبه از افراد آسیب دیده ناشی از شرایط مختلف اجتماعی، توان و نیروهای كارآمدی را در چهارچوب یك سازمان یا سیستم خاص می طلبد. همسو با این حركت ارگانها، نهادها و مؤسسات دولتی و خصوصی در امر خدمات اجتماعی – اقتصادی فعالیت دارند.یكی از سازمانها كه در سطح كشور به ارائه خدمات برای قشر محروم جامعه اشتغال دارد، سازمان بهزیستی كشور است.

بهزیستی به مجموعه متشكلی از تدابیر، خدمات، فعالیت ها و حمایت های غیربیعه ای اطلاق می شود كه به منظور بسط رحمت اسلامی در جامعه، و حفظ ارزشها و كرامات انسانی در جهت گسترش خدمات توان بخشی، حمایتی و رفاهی، امدادی و بازپروری و كمك به تأمین حداقل نیازهای اساسی گروه های نیازمند جامعه صورت می پذیرد و افراد خانواده های بی سرپرست و نیازمند، معلولین جسمی و ذهنی ، آسیب دیدگان سوانح طبیعی و غیرطبیعی ، ناسازگاری و منحرفین اجتماعی را در بر می گیرد.

علاوه بر این بخش بهزیستی به منظور ادای قسمتی از این جامعه به شهدا، جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی ، در سر لوحه فعالیتهای خود امكانات مناسب زندگی برای بازماندگان و خانواده های شهدا و نیز خدمات ضروری به ویژه توان بخشی را جهت معلولین انقلاب و جنگ تحمیلی تأمین و ارائه می‌كند.

بهزیستی امروزه خانواده های بی سرپرست و نیازمند را در پناه نظام جمهوری اسلامی تحت حمایت خویش دارد و با پرداخت هر چند محدود رابطة خویش را با خانواده ها حفظ كرده است تا مانع از انحرافات اخلاقی و اجتماعی بشود فرصتی باید تا خانواده را به استقلال اقتصادی، فرهنگی، نفسانی، اجتماعی برساند.

تاریخچه ای كوتاه از بهزیستی در ایران

خدمات بهزیستی به گونه ای ساده طی قرنها در جوامع و كشورهای مختلف از جمله در سرزمین اسلامی و در كنار خدمات اجتماعی دیگر نظیر آموزش و درمان حرفه آموزی و اشتغال از طریق نهادهای مذهبی، خانواده، و بازار به گروههای محروم ، كودكان و خانواده های بی سرپرست، زنان بیوه، سالمندان و در راه ماندگان، آسیب دیدگان از حوادث طبیعی (سیل، زلزله، طوفان) و مصائب جنگی، گدایان و ولگردان ، معلولین، جذامیان و بیماران غیر قابل علاج ارائه می شده است.

بعدها از اوایل قرن 16 میلادی با افزایش تولید و درآمدهای ملی و به دنبال آغاز فرایند صنعتی شدن در برخی كشورها، ابعاد خدمات اجتماعی توسعه یافت و قرن نوزدهم و بیستم شاهد توسعه و گسترش وسیع این خدمات بود. دولتها ابتدا در این امور مشاركت كردند و بعدها مسئولیت سیاست گذاری و ارائه خدمات كلیدی را در این حوزه از طریق تصویب قوانین و مقررات و نظامهای خدماتی و رفاه اجتماعی به عهده گرفتند.

پیشرفت علوم و فنون نیز تأثیر مهمی بر توسعه خدمات بهزیستی بر جای گذارد. بالاخص نوآوری و كشفیاتی كه در حوزه روش شناسی (متدولوژی) و فن شناسی (تكنولوژی) مربوط به تعلیم و تربیت، پزشكی، روان شناسی، شیمی و بیولوژیكی و غیره به وجود آمد، باعث شد كه نه تنها نتایج مفید آنها عاید افراد سالم شود بلكه بسیاری از معلولان و محرومان جامعه نیز از آنان بهره‌مند شوند. بعدها در قرن 19 آموزش و پروش نابینایان و ناشنوایان نیز مورد توجه قرار گرفت.

مرحوم جبار باغچه بان در سال 1304 اولین كلاس تعلیم كرد و لالها را در آذربایجان به نام باغچه اطفال و بعدها نیز در تهران در سال 1311 تأسیس كرد . از طریق برخی هیئت های مذهبی، مسیحی خارجی مراكز درمانی و حمایتی برای بیماران و معلولین تأسیس شد.

در دوران كوتاه مشروطبت و بعد از آن نسبت به ایجاد شیرخوارگاه (1304) مریض خانه ها و دیوانه خانه ها (مراكز بیماران روانی) اقدام شد.از ابتدای قرن 12 هجری شمسی به علت توسعه خطوط حمل و نقل و وسایل موتوری و نیز گسترش صنایع سبك از جمله (صنایع نساجی) و توسعه راه آهن دولتی كه موجب افزایش حوادث كار منجر به صدمه و قطع عضو و معلولیت می شد، دولت از اوایل سالهای 1300 نسبت به تصویب رساندن و اجرای قوانین و مقررات خدمات درمانی و نوعی تأمین اجتماعی بهزیستی اقدام كرد.

فهرست مطالب :


مطالب دیگر:
📂پروژه آماده: ارزیابی رفتار لرزه ای قابهای فولادی با مهاربندهای هم محور فولادی📂پروژه آماده: بررسی روش های ازدیاد برداشت میکروبیولوژیکی MEOR و بکارگیری آن در مخازن📂پروژه آماده: شناسايي و طبقه‌بندي خاك و استاندادرهای طبقه بندی خاک و آزمایش هیدرومتری📂پروژه آماده: بررسی استانداردهای ایزو ISO و فرآیند تدوین و نگارش اهداف📂پروژه آماده: بررسی استراتژي های بازاريابي همراه با نمونه موردی شرکت XYZ در حوزه مواد دارويي و شي📂پروژه آماده: بررسی استراتژی فازی برای کنترل خودرو های هیبریدی📂پروژه آماده: بررسی انواع استراتژي هاي فرزکاري سطوح انحنادار و مدلسازي اسکالپ در استراتژي هاي فرزک📂پروژه آماده: استفاده از روش FMEA در ارزيابي ريسک (مطالعه موردي: انبار مركزي شركت ملي پخش فرآورده📂پروژه آماده: استفاده از روش FMEA در ارزيابي ريسک (مطالعه موردي: بيمارستان گروه پزشکي شمس تبريز)📂پروژه آماده: استفاده از روش FMEA در ارزيابي ريسک (مطالعه موردي: کارخانه قند نقش جهان)📂پاورپوینت: بررسی انواع روش های بازیابی تصاویر چهره📂بررسی استراتژی های توسعه توسعه تکنولوژي در صنعت خودرو و رقابت پذيري صادراتي صنعت قطعات خودرو در📂پروژه آماده: بررسی باتري هاي فلز مايع و سيستمهاي نوین ذخيره سازي انرژي📂پروژه آماده: بررسی اصول انتقال حرارت (قانون فوریه قانون بولتزمن)📂پروژه آماده: امکان سنجي طراحي و ساخت چوب پلاستيک با استفاده از پرتودهي گاما📂بهینه سازی چند هدفه نرخ برداشت مواد و صافی سطح فولاد ضد زنگ 316 در فرآیند EDM با دو نوع الکترود📂پروژه آماده: بررسی فرآیند تغيير شكل پيچشي تحت فشار شدید HPT آلومینیوم📂پروژه آماده: بررسی و معادلات حاکم بر انتقال حرارت از طریق دیواره ها و فین ها (پره ها) همراه با م📂پروژه آماده: بررسی و طراحی آنتن های بال پهن و آنتن دوقطبی متناوب لگاریتمی📂پروژه آماده: بررسی آنتوسياتين ها در میوه های مختلف و تاثير آن بر سلامتي انسان📂پروژه آماده: بررسی مدارات کنترل و فرمان و ایمنی و برقی و موتورهای مورد استفاده در آسانسور و استان📂پروژه آماده: معرفی اوراکل سولاريس و نصب سولاريس در ماشين هاي مجازي📂پروژه آماده: بررسی عملکرد و سیگنالینک لایه NAS در شبکه های مخابراتی نسل چهارم📂پروژه آماده: بررسی ایمپلنت مفصل ران و ایمپلنت هیپ مفصل بین ران و خاصره و ایمپلنت زانو📂پروژه آماده: بررسی ایمپلنت های مغز و اعصاب و ايمپلنتهاي دنداني و ارتوپدی